Vīrišķīgs: Mūsdienu Pasaules Izpratnē

Viens no šī brīža ietekmīgākajiem Bībeles pētniekiem, teologs un mācītājs Džons Paipers (John Piper) kādā rakstā uzdeva svarīgu jautājumu – “Kurš vidusmēra vīrietis (vai sieviete) šodien spētu atbildēt uz maza zēna pavisam vienkāršu jautājumu: „Tēti (mamma), ko tas nozīmē izaugt un kļūt par vīrieti?”” [1] vai, ja meita pajautātu, ko nozīmē kļūt par sievieti.

Vīrišķība un sievišķība ir sajauktas kopā

Paipers atsaucas uz Džeimsa Dobsona (James Dobson) sacīto „Kad vīrišķība un sievišķība ģimenē ir sajauktas kopā, tā sekas ir daudz dziļākas, nekā var atklāties vienas paaudzes laikā.

Kad vīrišķība un sievišķība ģimenē ir sajauktas kopā, tā sekas ir daudz dziļākas, nekā var atklāties vienas paaudzes laikā.
(Iečivināt šo citātu)

Ģimenē pastāv kāda attiecību dinamika, kas nosaka bērnu seksuālās izvēles (un to, kam viņi dos priekšroku) un veido viņu sapratni par vīrišķību un sievišķību. Īpaši svarīgs seksuālo izvēli ietekmējošs jautājums ir tēva stingrais, noteiktais un mīlošais dēla vīrišķības un meitas sievišķības apliecinājums. Feministu pretestība padarīt vīrišķību un sievišķību nozīmīgu uzvedībā un lomu noteikšanā ir līdzdarbojies vienā no sāpīgākajiem sociālajiem un garīgajiem jautājumiem mūsdienās”.

Pasaule jautā: kā Tev šķiet, kādam ir jābūt vīrietim?

Skatoties no kristīgā skatu punkta, mums bieži šķiet, ka tas, ko pasaule saka ir tieši pretējs Bībeles patiesībai. Ja Bībele saka: “Vīrietim ir jābūt vienas sievas vīram”, tad pasaule saka: “Ņem sievietes cik vēlies. Jo vairāk, jo labāk.” Bieži tas tā arī ir, taču šis lielā mērā padara visu melnu vai baltu, līdz ar to sātans nevar aizvilināt pārāk daudz vīrus. Viņš rīkojas viltīgāk – viņš jautā: “Bet kā Tev šķiet, kādam ir jābūt vīrietim?” Un šeit ir vieta katram pateikt savu viedokli, priekšstatu (bieži vien sabojātu dēļ vīrišķības un sievišķības sajaukšanās), tādā veidā attaisnojot un padarot par normu savas rakstura vājības. To apliecina arī sekojošs fakts:

Medijs vīriem Spike TV 2005.gadā aptaujājis vairākus tūkstošus jaunu vīriešu un jautājuši, ko viņi vēlētos redzēt TV. Tika secināts, ka viņi vēlētos redzēt antisociālus varoņus televīzijas drāmās, turklāt viņi arī labprāt asociēja sevi kā šo varoni. Vorens St. Džons (Warren St. John) to nosauca par „Neandartāliešu TV” – jaunu TV skatītāju – jaunu vīriešu (18-30 gadus vecu) fenomenu. Viņš arī norādīja vēl uz kādu svarīgu un satraucšu iezīmi – liela daļa populāro vīriešu varoņu, kas sastopami izklaides industrijā, attēlo ekstrēmu vardarbību, seksuālas perversijas un pilnīgu morāles normu trūkumu.

Kādā no šādiem šoviem ir sacīta sekojoša doma: „Dzīve ir grūta. Vīriem ir jādara, kas vīriem ir jādara un, ja šī procesa laikā kādiem ir jāmirst, lai tā būtu.”

St. Džons skaidro, ka šie šovi morāles vērtības reducē līdz darvinisma principiem, ka modernās pasaules sociālajā haosā vienīgais reflekss, kas darbojas, ir paša labums.

Spike TV šovu prodcents Georgs Randals (Gregory A. Randall) steidzās aizstāvēt viedokli, ka skatoties vīru tēlus, kas ir ar tik ļoti sabojātām personībām, bet kas tomēr gala rezultātā nonāk sabiedrības hierarhijas augšpusē, ļauj jaunam vīrietim sajusties labāk par sava paša rakstura vājībām un savu personīgo vīrieša identitātes vilšanos.

Randals sacīja: „Tas ir ok, aiziet uz striprīzklubu, ar čomiem iedzert pāris aliņus un pēc tam doties mājās pie sievas un bērniem.”

Mēs esam liecinieki vīrišķības ideāla sabojāšanai

Mēs esam liecinieki vīrišķības ideāla sabojāšanai līdz absolūtai vardarbībai un amorālei.
(Iečivināt šo citātu)

Dr. Alberts Molers (Dr. Albert Mohler) šo kometnē sekojoši: Mēs esam liecinieki vīrišķības ideāla sabojāšanai līdz absolūtai vardarbībai un amorālei. Šis fenomens ir attīstījies laika gaitā, kad vīrišķība un vīrieša loma mājās un sabiedrībā ir tikuši socāli, juridiski, ekonomiski un ideoloģiski vājināta [2].

Acīmredzami šī ir ļoti nopietna problēma un aktualiāte. Tādēļ šī mēnēša rakstus viriem.lv vēlamies veltīt, lai apslūkotu, kas ir vīrišķība? Apskatīsim, kāds ir vīrišķīgs vīrietis no bibliskā viedokļa. Iespējams jums būs kādi komentāri, jautājumi, iebildumi, papildinājumi, Jūs esat laipni aicināti tos atstāt komentāros.

1 Pursue Mature Manhood and Womanhood – John Piper, 2012.gada 10.aprīlis – http://www.cbmw.org/Blog/Posts/Pursue-Mature-Manhood-and-Womanhood
2 A New Corruption of Masculinity, Dr. Albert Mohler – http://www.boundless.org/2005/articles/a0001284.cfm

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *