Jaunais tētis

Bieži valda uzskats, ka jaunais tētis, mazulim nākot pasaulē, neko daudz līdzēt nevar un ka tādā veidā viņš jūtas nevērtīgs, lieks…

Šajā rakstā gribu minēt vairākus piemērus, ko topošais/jaunais tētis var praktiski darīt (vai nedarīt) un kā būt un justies noderīgs. Pavisam nesen – nepilnas 3 nedēļas atpakaļ 3.reizi kļuvu par “jauno” tēti, tādēļ, kamēr vēl viss svaigs, gribu par to uzrakstīt. Ne visu no tā man ir izdevies īstenot, bet tās ir lietas, par kurām esmu domājis šajā laikā.

Vieni no galvenajiem uzdevumiem vīrietim dzīvē vispār ir aizsargāt un rūpēties. Šajās divās kategorijās arī gribu sakārtot šos padomus.

Rūpes

Pirms un pēc dzemdību laikā sieviete ir ļoti emocionāli un fiziski neaizsargāta. Pirms dzemdībām viņas galvenā lielā rūpe ir tikt ar savu lielo vēderu tur, kur jātiek, un, tuvojoties lielajam notikumam, visas domas aiziet uz to, kā viņa ar to tiks galā? Vai viņai sanāks? Kā tādu bērnu varēs izspiest? Vai pietiks spēka? Vai bērniņam viss būs labi? Daudzus no šiem jautājumiem, protams, neviens nevar 100% atbildēt, bet vīrietim viņai blakus ir jāstiprina un jāiedrošina viņa, ka viņai viss izdosies, ka viņa būs lieliska mamma un ka viņa vienmēr var paļauties uz viņa klātbūtni (protams, ja viņš tiešām var to nodrošināt).

Ja vien ir iespējams, vīrietim būtu vērtīgi būt klāt esošam dzemdību zālē, piedalīties un palīdzēt kā vien iespējams. Pat, ja sieviete (īpaši jau pašā beigu posmā) grib, lai vīrs neko nejautā, nepieskaras un turas pa gabalu – lai šis “gabals” ir tās pašas telpas robežās. Protams, ir situācijas, kur vīrietis vai nu savas veselības (vai, piemēram, nespējas panest asinis), vai kādu sarežģījumu dzemdībās dēļ nevar piedalīties, bet, ja vien tas ir iespējams, vajag būt klāt esošam un galvenais, neradīt sievietei vēl lielāku stresu un satraukumu nekā viņai jau ir.

Sievietei ir svarīgi, redzēt, ka viņa šajā visā notikumā nav viena, ka viss negulstas uz viņas pleciem. Viņas prāts dzemdību laikā būs tikai un vienīgi uz vienu lietu fokusēts, savukārt pēc tam, būs pārņemts ar mazo bērniņu un rūpēm par un ap to. Tādēļ vīrietis var jau laicīgi parādīt, ka arī viņš gatavojas dzemdībām. Ne tikai sievai ir vajadzīga gatava soma, ko ņemt līdzi uz dzemdību nodaļu. Arī vīrietis var sagatavot savu somu ar ērtām drēbēm, ūdeni, varbūt mūziku, kas patīk jaunajai māmiņai. Manā somā bija līdzi arī šokolāde enerģijai, kuru labprāt pēc tam abi notiesājām, kad bērniņš bija jau piedzimis (tiesa nācās dzirdēt no personāla, ka mammai nu gan nevajag ēst šokolādi, jo bērnam pēc tam var būt pumpas… Tas nu katra paša ziņā). Bet redzot gatavošanos no vīrieša puses, sieviete jutīsies drošāk.

Vīrs var jau laicīgi izdomāt loģistiku, kur paliks bērni (ja tādi jau ir ģimenē), kad sāksies dzemdības, sarunāt kā viņi tur nokļūs u.tml. lietas.

Vīrs tāpat var sagatavot grafiku ēdienreizēm (ja gatavošana viņam nenāk jau dabīgi).

Atceries dzemdību budžetā ierēķināt arī līdzekļus ziediem! Ja piedzimst meita, tad ziedi abām dāmām 😉

Diezgan daudzām sievietēm pēc dzemdībām arī mēdz būt pēcdzemdību depresija. Statistika saka, ka tā var būt 10–20% jauno māmiņu. Ir daudz resursu un rakstu, kur var lasīt par tās simptomiem. Mums nevajag nosodīt viņu, ja viņa ir ilgstoši nomākta un ja pat mūsu un citu centieni viņu iepriecināt ar to, kas parasti viņai sagādā prieku. Tad, kā reizi vajadzētu tam pievērst lielāku uzmanību un attiecīgi rīkoties.

 

Aizsargāšana

…no ārējiem uzbrukumiem

Bērniņam nākot pasaulē, jaunā māmiņa kādu laiku ir pavisam citā pasaulē un viņas teju vienīgā saikne ar “ārpasauli” ir viņas vīrs. Tādēļ vīram ir jāaizsargā viņa no iespējams agresīvās “ārpasaules”, kas var vēlēties gāzties viņai virsū – ar apmeklējumiem, ar padomiem, ar ziņkāri (kam līdzīgs – tētim vai mammai? u.tml.). Protams, ja mamma vēlas sabiedrību, tad ir cita runa, bet, ja nē, tad vīram nepieciešams laipni un draudzīgi “atšūt” visus uzmācīgos ļautiņus un aizsargāt savu ģimeni.

Un, jā,

tas ir pavisam normāli, ja jaunā māmiņa kādu laiku nevienam neceļ telefonu.

Arī to viņš draudzīgi var paskaidrot satrauktajiem jautātājiem.

Šai ziņā, vīrietis arī saņem saldo balvu. Visticamākais, ka viņš būs tas, kurš izsūtīs priecīgās īsziņas visai telefona grāmatiņai un viņš arī būs tas, kurš saņems priecīgo apsveikumu gūzmu atpakaļ. Vienīgi pārliecinies, ka visi apsveikumi arī nonāk līdz lielākajiem notikuma varoņiem – jaunās māmiņas un bērniņa.

…no iekšējiem uzbrukumiem

Ja ģimenē ir vēl kāds/-i bērns/-i, tad, protams, vīram ir jāpārņem rūpes par bērniem, tai skaitā lietas, kuras parasti ir darījusi mamma, piemēram, drēbju izmeklēšana, iespējams kādu zāļu vai vitamīnu iedošana u.tml.

Bērni, kā jau bērni, mācās savā starpā sadzīvot un ne vienmēr tas viņiem sanāk. Tādēļ vīrietim jācenšas novirzīt lielo bērnu savstarpējos cīniņus prom no mammas un bērniņa, varbūt “izklaidējot” viņus ārpus mājas (aizejot uz parku, izbraucot ar velosipēdiem, vai skrituļslidām, vai varbūt slēpēm (atkarībā no gadalaika), u.tml.), lai arī viņiem “izvēdinās galva” no lielajām pārmaiņām.

…no paša uzbrukumiem

Jā,

arī mēs paši vīri varam nodarīt pāri savai mīļajai sievai, kura tikko ir piedzemdējusi mūsu kopīgo bērniņu.

Atcerieties un paturiet prātā, ka sieviete grūtniecības un pēcdzemdību laikā ir pakļauta ļoti straujām hormonu maiņām un tas var nozīmēt ļoti daudz ko… dažādas emocijas, dažādas fiziskas ķermeņa reakcijas (svīšana, v.tml.). Mums vīriešiem, kam hormoni praktiski nelēkā vispār, var būt grūti to saprast un mēs varam reaģēt uz to nepareizi un tādējādi sāpināt savu mīļoto.

Mums ir jābūt kā sūklim, vai “buferjoslai”, kas  uzņem dažādos sitienus uz sevi, lai tas, kas ir iekšā (mūsu mīļotā ar mazuli) būtu drošībā.

Vēl mēs varam ļoti nodarīt pāri skaļāk vai klusāk nosodot savu sievu par to, ka viņa pārāk ilgi neatsāk darīt kādas lietas, kuras viņa parasti darīja, vai viņai pienāktos darīt, piemēram, tīrīt vai kopt māju, mazgāt veļu, gatavot ēst. Nedod Dievs (bet arī tā var notikt), tiek tieši vai netieši pārmests, kādēļ sieva tik ilgi nav atguvusi savu fizisko formu un izskatu. Kristiešu ģimenēs var tikt pārmests, kādēļ sieva vēl nav atsākusi lasīt Bībeli, vai negrib iet uz svētdienas dievkalpojumu.

 

Saraksts noteikti nav pilnīgs, bet tik tālu es paguvu aizdomāties. Komentāros vari ieteikt savu padomu, lai raksts kļūtu pilnīgāks.

 

Un, starp citu, arī vīriešiem var būt pēcdzemdību depresija. Tas arī jāņem vērā, bet uz to, protams, nevajag un nedrīkst spekulēt, ja tas nav pamatoti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.