Kā uzsākt ģimenes svētbrīžus?

Pirmajā rakstā mēs aplūkojām jautājumu kādēļ vispār būtu vajadzīgi ģimenes svētbrīži. Šoreiz par to, kā uzsākt tos?

  1. Izvēlies, ko Tu lasīsi. Ar bērniem ir būtiski lasīt Salamana pamācības, un viena no vieglākajām lietām ir lasīt katrai dienai atbilstošu Salamana pamācību nodaļu (31 dienas mēnesī – 31 nodaļa). Tad vari izcelt kādu īpašu pantu, kas šobrīd jūsu ģimenē aktuāls, vai pavaicāt bērniem, lai katrs pastāsta, kuram pantam Dievs viņa sirsniņā pievērsa īpašu uzmanību. Vari lasīt vienu psalmu dienā. Vai nodaļu no evaņģēlija, vēstulēm, 1.Mozus grāmatas. Kad esi izveidojis šādu ieradumu, vari pieķerties lasīt cauri visu Bībeli pa nodaļai (vai dažām dienā). Izvēloties hronoloģiskus Bībeles lasīšanas plānus varēsi saprast un iemācīt daudz vairāk par Vecās Derības notikumiem, cilvēkiem un pravietojumiem.
  2. Atmet lielas ekspektācijas. Ja bērni ir mazi, vai gluži pretēji – lieli un nav raduši pie ģimenes svētbrīžiem, negaidi, ka viņi uzreiz būs ieinteresēti un ar ilgu uzmanības noturību. Bet neatmet tāpēc šo mērķi. Jau ar tikko dzimušu zīdaini vari izlasīt dažus pantus. Dažus gadus vecs bērns varēs 5 minūtes klausīties Tavā lasījumā (sevišķi, ja lasīsi ar smaidu un aizrautīgu balss toni, ko var iemācīties, ja labi grib). Vēlāk, viņu spējai koncentrēties palielinoties, vari paildzināt arī svētbrīža ilgumu un padziļināt saturu. Ģimenes svētbrīdis ir lieliska iespēja turēt bērnu sirdis atvērtas tavā priekšā, iepazīt viņus, satuvināties kā ģimenei, un piedzīvot, ka tava ģimene kopīgi pieaug Kristū. Efeziešiem 6:4 teikts: “Tēvi, nekaitiniet savus bērnus, bet audziniet un pamāciet tos būt paklausīgiem Tam Kungam.” Šāda pamācīšana būt paklausīgiem Tam Kungam nenotiek netīšām. Tā vienmēr ir mērķtiecīga, laiku un enerģiju prasoša.
  3. Izvēlies laiku. Vislabāk to piesaistīt kaut kam tādam, ko darāt katru dienu. Piemēram, kopīgās brokastis vai vakariņas. Turi to par prioritāti – nesūti bērnu uz pulciņiem, ja zini, ka tas izjauks jūsu ģimenes laiku Dieva Vārdā. Šie gadi, kuros tu ieguldi, ir īsi. Uzmanies, ko tu ieguldi. Ko tu bērnā ieliec (vai ļauj citiem ielikt) pirmajā desmitgadē, tas nāks ārā otrajā desmitgadē un vēl ilgi pēc tam.
  4. Pamazām lasījumam pievieno lūgšanu. Tu vari lūgt pats, palūgt novadīt lūgšanu kādam citam ģimenes loceklim, varat lūgt katru dienu kāds cits vai katru dienu visi pēc kārtas. Vienalga, kā, – galvenais, lai lūgšana pie Dieva paceļas no jūsu mājām. Jūs varat lūgt viens par otru, par radiem un draudzi. Ņemiet arī lūgšanā palīgā tikko izlasīto Rakstu vietu un lūdziet, balstoties tajā (piemēram, lasot 23.psalmu, pateicies par Dieva vadību jūsu ģimenes dzīvē). Tas palīdzēs jūsu lūgšanām būt dažādākām.
  5. Visbeidzot, pievieno ģimenes svētbrīdim dziesmu. Atrodiet kādu vecu kristīgu dziesmu grāmatu, un dziediet zināmās dziesmas. Vari arī ieskatīties dzilisirdi.lv un kopā mācīties tās. Pirmās vienpadsmit šī saraksta dziesmas ir ar vārdiem no Bībeles. Kādas ģimenes katru dienu dzied kādu citu dziesmu vai pat vairākas, citi nedēļu vai pat mēnesi pēc kārtas dzied to pašu dziesmu, līdz visi ir iemācījušies. Bērniem dievkalpojumā būs īpašs prieks, ja tiks dziedāta “mūsu dziesma”. Rūpējies, lai dziesma nebūtu vienkārši emocionāli pacilājoša, bet teoloģiski pareiza. Kā to pārbaudīt? Vai tā saskan ar Bībeli? Vai uzsvars nav uz cilvēku/mani, bet uz Dievu?

Vai esi pamanījis, ka par Dieva Vārda nozīmi laulības kontekstā runā arī Efeziešiem 5:25-26? “Vīri, mīliet savas sievas, tāpat kā Kristus ir mīlējis savu draudzi, pats nododamies viņas labā, lai to darītu svētu, šķīstot ar mazgāšanu ūdenī caur vārdu.” Pat, ja jums vēl/vairs nav bērnu, kopīgs svētbrīdis ar sievu var palīdzēt jums gan tuvoties Dievam, gan kļūt vienotākiem laulībā. Tas palīdzēs jums teoloģiski augt vienā virzienā un tava sieva jutīs, ka esi stiprais plecs un garīgais vadītājs. Tam nevajag superspējas. Vienkārši atver Dieva Vārdu un izlasi nodaļu. Ja ir, ko piebilst, piebilsti. Pajautā viņas domas. Lūdz par un ar savu sievu.

Kad esat apraduši ar ģimenes svētbrīdi kā normālu ikdienas sastāvdaļu, un esat tādā dzīves posmā, kur labprāt veltītu ilgāku laiku, lai kopā pagodinātu Dievu, varat pievienot šim laikam Rakstu vietu iegaumēšanu un vēl kādas grāmatas lasīšanu. Izvēlies tādas, kas būs noderīgas garīgajai izaugsmei, piemēram, Džona Banjana “Svētceļnieka taku” (lasāma jau ar sākumskolas vecuma bērniem pa atvērumam dienā), A.V.Tozera “Zināšanas par Svēto” vai Osvalda Čembera “Katru dienu Viņa godībai”.

Tātad, Dievs Tevi aicina uzsākt ģimenes svētbrīžus. Esi īss, lai bērniem šis laiks būtu priecīgs, nevis nogurdinošs. Esi pastāvīgs šajā lietā – apņemies to vadīt katru dienu vai katru darbdienu, un tad esi klāt un turi to par visas ģimenes prioritāti. Dievs ir cienīgs tikt pagodināts mūsu mājās katru dienu. Lasiet, lūdziet, dziediet Dieva godam!

Raksts tapis sadarbībā ar izdevniecību TITAM DIVI (titamdivi.lv, instagram.com/titamdivi).

Foto: Aaron Burden no Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.